Naujienos
Informacija apie vykdomus priešgaisrinę miškų būklę gerinančius kirtimus
2012-01-26
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija reaguodama į 2012-01-26 laikraštyje „Vakarų ekspresas“ išspausdintą straipsnį „Medkirčiai šiurpina Neringą“ pateikia papildomą patikslinančią informaciją.
Visus miško kirtimus Kuršių nerijoje inicijuoja Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija arba Neringos ir Klaipėdos miesto savivaldybių administracijos. Straipsnyje minimos kalninių pušų, bankso pušų kirtimo vietos yra Juodkrantės girininkijos teritorijoje. Darbai vykdomi įgyvendinant Kuršių nerijos nacionalinio parko vidinės miškotvarkos projekto priešgaisrinę dalį, įrengiant du priešgaisrinius barjerus (šalia Žaliojo kelio ir šalia „Degimų kelio“). Priešgaisriniai barjerai – tai iki 60 m. pločio atviros (be medynų) juostos, skirtos suskaidyti didelius ir degius kalninių pušų masyvus. Gaisro atveju šiose vietose (priešgaisriniuose barjeruose) bus stabdomas lajinis miško gaisras.
Straipsnyje keliamas klausimas „Kas užlygins tas duobes miške?“ turi labai aiškų atsakymą – į kiekvieną miško pardavimo sutartį yra įrašyta, kad miško pirkėjas ir kirtėjas (konkrečiu atveju – UAB „Kietasis biokuras“) pabaigus miško kirtimo ir traukimo darbus (dažniausiai pavasarį – išėjus pašalui) atstatys (išlygins) kelius į buvusią būklę. Visi miško keliukai, kuriais vykdant darbus važinėja miško technika, prieš pradedant darbus buvo nufotografuoti ir suderinti su rangovu.
Teiginiai esą visuomenė nėra informuota apie vykdomus kirtimus kelia abejonių. Informacija viešinama tiek nacionalinio parko tinklalapiuose, tiek susitikimų su vietos bendruomene metu, kirtimo vietose yra pastatytos informacinės lentelės, kuriose nurodoma koks kirtimas vykdomas su visa kita aktualia informacija.
Vietos politikų teiginiai esą Kuršių nerijos miškus prižiūri 7 eiguliai ir samdomi darbininkai neatspindi tikrovės. Informuojame, kad šiuo metu Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje (įskaitant ir Klaipėdos savivaldybės administruojamą Smiltynės dalį) yra trys girininkijos. Nidos girininkijoje dirba 7 specialistai ir darbuotojai, Juodkrantės girininkijoje – 8 specialistai ir darbuotojai, Smiltynės girininkijoje – 6 specialistai ir darbuotojai. Informuojame, kad vėjovartos ir paplautos kopos bus tvarkomos kaip ir įprastai pasibaigus žiemos (audrų) sezonui. Šiuo metu skaičiuojami audros padaryti nuostoliai apsauginiam kopagūbriui ir ruošiama medžiaga (žabai) pavasariniam kopų tvirtinimui.
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija apgailestauja, kad dėl kai kurių Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijoje ankščiau dirbusių miškininkų aplaidumo ir neveiklumo nacionalinio parko miškuose susidarė ypač prasta priešgaisrinė miškų būklė. Todėl šiandien, norėdami užkirsti kelią dideliems miško gaisrams, direkcija priversta vykdyti intensyvesnius nei įprastai priešgaisrinių priemonių miško kirtimus.